Rachunek sumienia nie jest rzeczą prostą. Aby dobrze go wykonać należy się do tego przygotować. Po pierwsze należy pamiętać, że jest o pierwszym z pięciu i niezbędnym warunkiem przygotowania do sakramentu Spowiedzi.
Pięć warunków dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia.
- Żal za grzechy.
- Mocne postanowienie poprawy.
- Szczera spowiedź.
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Bez Rachunku Sumienia nie da się spełnić pozostałych warunków spowiedzi. Rachunek sumienia wskazuje jakie grzechy musimy w spowiedzi wyznać, za jakie powinniśmy żałować i z czego się poprawić. Stąd tak wielka waga Rachunku Sumienia w przygotowaniu do spowiedzi. Pominąwszy go narażamy się na ryzyko, że spowiedź do której przystępujemy nie będzie spowiedzią dobrą, a w pewnych okolicznościach może się ona okazać nawet ŚWIĘTOKRADZTWEM.
Jak przygotować się dobrze do spowiedzi? Jak uczynić dobry rachunek sumienia?
Pierwszą rzeczą niezbędną do dobrego rachunku sumienia jest uświadomienie sobie prawdy, że żaden człowiek na świecie nie jest pozbawiony grzechu. Każdy z nas popełnia grzechy, jednak nie każdy potrafi je dostrzec. Czasami wydajemy się być jak ślepcy i pomimo usiłowań, nie dostrzegamy własnych grzechów. Co ciekawe często bardzo dokładnie i wyraźnie widzimy grzechy innych ludzi. Musimy się nauczyć spoglądać na samych siebie i dostrzegać to jakimi jesteśmy naprawdę.
Rachunek sumienia to nie tylko spojrzenie na siebie poprzez perspektywę własnych grzechów, ale poprzez całość sumienia. Najpierw przyglądamy się temu co dobrego jest w naszym sercu, co dobrego uczyniliśmy, czym uradowaliśmy Pana Boga. Następnie szukamy wszystkich sytuacji, gdzie mogliśmy uczynić konkretne dobro i gdzie je pominęliśmy, a dopiero na końcu zajmujemy się swoimi grzechami. Po tak uczynionym rachunku sumienia mamy pełny ogląd sumienia i dokładnie wiemy co się w nim dzieje.
Teraz jesteśmy już w stanie dostrzec jak ważne jest dokładne uczynienie rachunku sumienia. Niestety nie da się go uczynić w ciągu kilku chwil. Potrzeba na to znacznie więcej czasu. dobrze przygotowany i zrobiony rachunek sumienia to często kika godzin modlitwy przed przystąpieniem do Sakramentu Pojednania. Stąd tak ważna jest praktyka codziennego, wieczornego rachunku sumienia. Jeśli poświęcamy mu odpowiednio wiele uwagi, czas rachunku sumienia przed samą spowiedzią skraca się ogromnie, a jego efektywność rośnie.
Jak zatem uczynić rachunek sumienia?
Po pierwsze należy rozpocząć modlitwą do Ducha Świętego, aby pomógł nam otworzyć serca na Boże Światło i dobrze zrobić rachunek sumienia.
Po drugie należy w skupieniu przyjrzeć się swojej duszy, swojemu sumieniu. Warto sięgnąć do przykładowych rachunków sumienia, ale pamiętać należy, że nie są to nasze rachunki sumienia i wiele rzeczy nas nie dotyczy. Ja proponuję przeczytać wszystkie zamieszczone przeze mnie rachunki sumienia, a następnie uczynić ich redakcję. wyrzucić to co nie odnosi się do mnie, zapisać to co mnie dotyczy. Zwrócić szczególnie uwagę na punkty, które mnie poruszają, lub budzą niepokój, zdenerwowanie, niechęć. Tu może kryć się jakiś poważniejszy problem, którego jeszcze nie dostrzegam. W ten sposób powstanie nasz własny, osobisty rachunek sumienia.
Po trzecie jest ważne aby dokładnie i bez pośpiechu przejść przez rachunek sumienia i wyszczególnić wszystkie grzechy.
Końcowym etapem jest modlitwa do Ducha Świętego z podziękowaniem za pomoc w rachunku sumienia, a także prośba o dobrą spowiedź.
Poniżej przykłady rachunku sumienia.